POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

TRUEBEAM NEDİR?

TrueBeam sistemi, kanser tedavisinde devrim niteliği taşıyan en yeni jenerasyon ışın tedavi teknolojisidir. Kanser tedavisinde devrim niteliği taşıyan en yeni jenerasyon ışın tedavi teknolojisi olan Truebeam, Radyasyon Onkolojisinde vücudun her noktasındaki tümörün ışınlanmasında kullanılmaktadır. Sistem; robotik görüntüleme, otomatik hasta konumlandırma, hareket yönetimi ve tedaviyi dinamik olarak senkronize etmek için tamamen yeniden yapılanmış bir kontrol özellikleri ile birçok teknik yeniliği kullanır. Genellikle ulaşılması güç bölgelerdeki tümörlerin tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. TrueBeam’i benzer teknolojilerden farklı kılan ise, yüksek doz hızına çıkma yeteneği sayesinde, daha yüksek dozu çok daha kısa sürede verebilmesi ve bu yönüyle de seans, süre ve sayısını önemli ölçüde azaltan yüksek performanslı tedavi süreçleri sağlamasıdır.

TRUEBEAM HANGİ KANSER TÜRLERİNİN TEDAVİSİNDE KULLANILIR? 

Kanser tedavisinde devrim niteliği taşıyan en yeni jenerasyon ışın tedavi teknolojisi olan Truebeam, Radyasyon Onkolojisinde vücudun her noktasındaki tümörün ışınlanmasında kullanılmaktadır. Geçmişte bu alandaki Gama Knife ve Cyber Knife sistemlerine göre hastaya çok önemli ayrıcalıklar sunabilen Truebeam, radyoterapi ve radyocerrahiyi bir arada gerçekleştirebilir özeliklere sahiptir. Gama Knife yalnızca kafa içi tümörlerinde ışınlama yapabilirken, Truebeam kafa içi ile birlikte vücuttaki tüm tümörler için kullanılmaktadır. Cyber Knife ise vücudun bütün bölgesine uygulanabilmekte ancak büyük tümörlerde etkin bir ışınlama yapma özelliği bulunmamaktadır. Truebeam teknolojisi, vücudun her bölgesinde görülebilen büyük tümörlerde de etkin bir ışınlama özelliğine sahiptir.

TEDAVİ İLE EŞ ZAMANLI GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİ

TrueBeam, sistemi, robotik görüntüleme, otomatik hasta konumlandırma, hareket yönetimi ve tedaviyi dinamik olarak senkronize etmek için tamamen yeniden yapılanmış bir kontrol sistemi ile birçok teknik yeniliğe sahiptir. TrueBeam, solunum takip sistemi sayesinde özellikle akciğer, meme, prostat ve spinal bölge kanserlerinin tedavisinde büyük fark yaratmaktadır. Hasta etrafında sürekli dönerek verdiği doz ile görüntülemeyi senkronize ederek ve tümör hareketini göz önüne alarak telafi eden ‘‘Gated’’ RapidArc teknolojisini de olanaklı kılmaktadır. Sistemin bir özelliği de tedavi ile eş zamanlı görüntüleme sayesinde, ışının tümörü tam olarak hedef alıp almadığı kontrol edebilir olmasıdır. İyi ve kötü huylu beyin tümörlerinde, Akustik Nörinoma, Kavernoma, Hipoz Adenomaları, Meningioma, Karaciğer Tümörleri / Metastazları, Akciğer Tümörleri / Metastazları, Kraniofarengioma, Pediyatrik Beyin Tümörleri, Gliomalar, Prostat Kanseri, Spinal Tümör / Metastazlar Trigeminal Nevralji, Adrenal Metastazlar, Pankreas Tümörleri, Baş - Boyun Kanserleri ve Oligometastazların tedavisinde kullanılmaktadır.

Trubeam Teknolojisinde Ne Tip Tedavi Türleri Kullanılır? 

TrueBeam cihazı, radyoterapi ve radyocerrahiyi aynı platformda gerçekleştirmesi ile diğer radyoterapi cihazlarına üstünlük sağlayan özelliğe sahiptir. TrueBeam, odaksal radyoterapi olarak adlandırılan radyocerrahi özelliği sayesinde, 3 santimetreden küçük tümörlerin yok edilmesine yönelik tedavi gerçekleştirilmektedir. Radyocerrahi bazı tümörlerde cerrahiye alternatif olarak uygulanmaktadır.

BU BÖLÜMDE HİZMET VEREN DOKTORLARIMIZ

Doç. Dr. Vildan KAYA
Kanser Merkezi, Radyasyon Onkolojisi, Truebeam
Medstar Antalya Hastanesi
Uzm. Dr. Yeşim YALÇIN
Radyasyon Onkolojisi, Truebeam
Medstar Antalya Hastanesi

CANLI DESTEK