POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

KAMPANYALAR

COVID-19 Kalp Takip Programı

07.06.2021

COVİD-19 TAKİP PROGRAMI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bugüne kadar milyonlarca insanı etkileyen COVID-19 virüsünün, bazı hastalarda normalden çok daha uzun sürmesinin tüm ülkeler tarafından "azami önem gösterilmesi gereken bir durum" olduğunu açıkladı.

“Uzayan/uzamış COVID-19” olarak da bilinen bu durum; virüsle ilk kez enfekte olduktan, test sonucu negatife döndükten sonra haftalar, aylar sürebilen veya enfeksiyondan bir süre sonra ortaya çıkabilen belirtiler olarak tanımlanmaktadır. Uzun süreli COVID-19 yaşayan kişiler; geçmeyen yorgunluk, kalp çarpıntısı ve taşikardi, baş ağrısı, koku-tat kaybı, düşünme veya konsantre olma zorluğu, ayakta dururken baş dönmesi, göğüs ağrısı, nefes almada güçlük veya nefes darlığı, öksürük, eklem veya kas ağrısı, depresyon veya kaygı gibi semptomlar yaşayabilmektedir.

COVID-19'un iyileşmesinden aylar sonra yapılan görüntüleme testleri, yalnızca hafif COVID-19 semptomları yaşayan kişilerde bile kalp kasında kalıcı hasar olabileceğini göstermiştir. Bu durum, gelecekte kalp yetmezliği veya diğer kalp komplikasyonların riskini artırabilir.

COVID-19 Kalp Takip Programı ile Kalp Sağlığınızdan Emin Olabilirsiniz!

"COVID-19 Kalp Takip Programı", Uzman Kardiyoloji hekimlerimizin gözetiminde, kalp  muayenesi ve kalp görüntülemesinin yapıldığı, kalp sağlığınıza, kandaki değerlerinize bakılarak hastalığın seyrinin kontrol edildiği, gerektiği durumlarda ek tetkiklerin eklendiği, nörolojik bulgularınıza, akciğer sağlığınıza bakılan  kapsamlı bir programdır.

COVID-19 Kalp Takip Programı;

  • Kardiyoloji muayenesi: Yapılan tüm testlerin doktor tarafından incelenmesi ve genel sağlık muayenesinin yapılmasıdır.
  • Ekokardiyografi: kalp yapısı ve performansının ses dalgaları yolu ile (ultrason) incelenmesidir. Radyasyon içeren bir yöntem olmaması, işlem sırasında herhangi bir ilaç kullanılmaması sayesinde hiçbir risk ve acı yaratmadan uygulanabilir. Kalbin yapısal tüm hastalıkların tanısı ekokardiyografi işlemi ile konur.
  • EKG: Kalp kasının ve sinirsel iletim sisteminin çalışmasını incelemek üzere kalpte meydana gelen elektrik faaliyetlerinin kaydedilmesidir. EKG kalp hastalıklarının teşhisinde hekimin muayene bulguları, belirtiler ve diğer tahliller ile birlikte değerlendiğinde yardımcı olur.
  • D-DİMER: damar içi pıhtı tanısında ve dışlanmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ek olarak, kanser ve kalp hastalıkları dahil çeşitli hastalıklarda hastalığın seyrini göstermek ve Covid-19 hastalarında da pıhtılaşma bozuklukları hakkında fikir vermesi açısından önemlidir. Hastalığın erken evresinden itibaren D-dimer seviyesinin ve pıhtılaşma parametrelerinin ölçülmesi, Covid-19 hastalığının kontrolünde ve yönetilmesinde faydalıdır.
  • CRP: karaciğer tarafından yapılan ve vücutta iltihabın olduğunu gösteren bir proteindir. CRP’nin açılımı “C Reaktif Protein” dir. Bir enfeksiyon, inflamasyon ya da travma durumunda kandaki CRP değeri yükselmektedir. Doktorlara tanı koymada yardımcı olan bir laboratuvar testidir.
  • KAN SAYIMI: Sağlığımıza önem göstermenin ilk basamağında Tam Kan Sayımı testi yer almaktadır. Tam Kan Sayımı testi anemi, enfeksiyon ve birçok başka hastalığın kontrolünde yaygın biçimde tarama testi olarak kullanılır. 
  • HEMOGLOBİN A1c: vücutta işlenmeyen fazla miktardaki şekerin akyuvarlardaki hemoglobine bağlanarak birikecek olan miktarını gösterir. Kanda olan şeker miktarı arttıkça Hba1c seviyesi artar bu da kan şeker düzeyi açısından bize bilgi verir.

Gerektiğinde, Nöroloji doktor muayenesi, Treadmill Efor Testi, 24 saat EKG kaydı sağlayan Holter Monitör, Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi, Kardiyak MR, NTproBNP kan testi ve Troponin T tetkikleri de özel ayrıcalıklarla uygulanabilmektedir.

Siz de kalbinizin sağlığından emin olmak için "COVID-19 Kalp Takip Programı" ile enfeksiyon sonrası kalbinizdeki etkileri kontrol edebilir, doktorlarımızla detaylı olarak görüşme sağlayabilirsiniz. "COVID-19 Kalp Takip Programı" hakkında detaylı bilgi almak için lütfen form doldurun.

Kalp sağlığınızı ertelemeyin, risklere karşı önleminizi alın!

Bilimsel yayınlar;
https://www.aid.org.tr/long-covid-ya-da-uzamis-covid/

https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/news/coronavirus-and-your-health/long-covid

Detaylı bilgi için lütfen form doldurun.

Kampanya Formu

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.