POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

KAMPANYALAR

Medstar COVID-19 Testleri

10.09.2020

Tüm dünyada devam eden Covid-19 pandemesi ile savaşabilmek ve kimin enfekte olduğunun bilinmesi için testlerin yapılması oldukça önemlidir.

COVID-19 virüsünün tüm aşamaları için gerekli olabilecek PCR ve antikor testlerinizi Medstargüvencesi ile yaptırabilirsiniz! 

Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş hastanelerimizde virüsü saptamaya yönelik yapılan PCR testlerin ve virüsle mücadelenin hangi döneminde olduğunuzu, bağışıklık gelişip gelişmediğini gösteren IgM ve IgG antikor testlerinizi de Abbott markası güvencesi ile yaptırabilirsiniz.

Özellikle, bulaş riskini azaltmak ve işe dönüş sürecinde kritik öneme sahip olan PCR ve antikor testlerinin güvenilir ürün ve yöntemler ile yapılması son derece önemlidir.

PCR testi nedir?

PCR, koronavirüs sürecinde vücuttaki virüsün kimliğini göstermek için yapılan bir tanı testidir. Vücuttaki çok az sayıdaki mikrobu bile tespit edebilmekte ve vücutta virüsün varlığını, ayrıca vücudun enfeksiyona yanıt olarak ürettiği antikorları belirleyebilmektedir.

PCR testi nasıl yapılır?

PCR testinde, burun ve boğazdan ucu pamuklu ince bir çubuk vasıtasıyla sürüntü örneği alınmaktadır. Doğru zamanda ve doğru bir şekilde sağlık görevlisi tarafından alınan örnek özel bir kaba konulmakta ve bu örnek laboratuvarda test edilmektedir. PCR testi çok kısa sürede sonuç veren bir test olup,  ağrısız gerçekleştirilmesi önemli bir avantajdır.

PCR testi nerede yapılır? 

PCR testi, Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı sağlık kuruluşlarında örnek alınıp, yine onaylı laboratuvarlarda sonucu çıkarılmaktadır. İsteğe bağlı olarak, PCR testini özel ekiplerimizle beraber evinizde, ofisinizde veya sizin belirleyeceğiniz bir lokasyonda gerçekleştirebilmekteyiz.

PCR testi ne kadar sürede sonuçlanır ve nasıl yorumlanır?

PCR Test sonuçları İstanbul'da yer alan hastanelerimizde bir gün süre ile, İstanbul dışında yer alan hastanelerimizde ise yaklaşık iki gün süre ile teslim edilmektedir. Test sonucunun pozitif çıkması kişinin koronavirüs ile enfekte olduğunu gösterir. Böylece kişi ve çevresindekiler izole edilir böylece koronavirüsün başka kişilere bulaşma riski azaltılabilir.

Antikor testleri nedir?

IgG ve IgM olarak ikiye ayrılan antikor testleri; COVID-19 geçirdiği şüphelenilen, enfeksiyon belirtileri göstermiş veya hastalık ile enfekte olmuş hastaların kanlarındaki antikorları ve bağışıklılığı tespit etmek amacıyla tasarlanmıştır.

Antikor testi neden yapılır?

Antikor testlerinin pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. IgM antikor testleri Covid-19 teşhisi için PCR (Antijen) testi ile beraber kullanılabilmektedir. IgG testi ise birçok firma tarafından enfeksiyon bağışıklık taraması için kullanmakta, bu sayede işe dönüş süreci daha sağlıklı planlanabilmektedir. 

Antikor testleri nasıl yorumlanır?

Antikor testleri, COVID-19 enfeksiyonunu ilk bulaşma dönemindeki kuluçka sürecinde tespit edemez. 

IgM antikorlarını saptayan testlerden elde edilen POZİTİF sonuç, yakın zamanda kişinin virüs ile karşılaşmış olunduğunu gösterir. Virüs bulaştıktan sonra hastalıkla savaşılmaya başlanmasıyla  ve belirtilerle birlikte IgM pozitif olmaktadır. Ancak enfekte hastalarda virüse cevap olarak henüz antikor gelişmediği durumlarda NEGATİF test sonucu elde edilebilir. 

IgG antikorlarının POZİTİF saptanması COVID-19 enfeksiyonuna maruz kalınmış olduğunu gösterir. IgG antikorunun pozitif seviyelere ulaşması genellikle bulgular başladıktan yaklaşık 14 gün sonrası gerçekleşir. IgG antikoru pozitif olarak saptanan bir kişinin COVID-19 enfeksiyona karşı bağışıklık sisteminin yanıt verdiği anlaşılmaktadır.

Antikor nasıl tespit edilir?

Covid-19 antikorlarının tespit edildiği hızlı kart testlerinin doğruluğu ve güvenilirliğinin düşük olduğu yönünde tartışmalar vardır. IgG antikoru pozitif saptanmış bireylerin  Covid-19 enfeksiyonunu geçirmiş olduklarını gösteren çok önemli bir parametredir. Özellikle hastalığı belirtisiz olarak geçirmiş kişilerin belirlenmesi için tek yöntemdir. Testlerimiz %99,9 güvenirlikte Abbott ile çalışılmaktadır. 

PCR testi ve antikor testleri arasındaki fark nedir?

PCR bir Antijen testidir ve kişinin hasta olup olmadığını ortaya koymaktadır. Antikor testleri ise kişinin daha önce enfeksiyonu geçirip geçirmediğini ve virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanılmadığını tanımlamaya yönelik olup test yapıldığı anda hasta olup olmadığına dair bilgi vermez. 

PCR yöntemi hasta enfekteyken,  hastalığın antikoru oluşmamışken sonuç verir, kuluçka döneminde de sonnuç vermektedir.  Antikor testleri ise hastalığa karşı bağışıklık olup olmadığını göstermektedir. 

    IgM antikorlar için virüs bulaştıktan sonra virüs ile savaşın başlamış olması, berlitiler gösterilmesi gerekmektedir.

    IgG tipi antikorlar COVID-19’a yol açan virüse karşı vücudun bağışıklık sisteminin oluşturduğu ölçmektedir ve bulaştıktan 14 gün sonra görülebilmektedir.

  PCR (antijen) ve IgM (Antikor) testleri farklı anlamlar içermekte olup birbirinin yerini almamakta ancak birlikte kullanılması teşhis için tamamlayıcı olmaktadır.  

PCR testi için boğaz ya da burundan örnek alınarak yapılır, antikor için ise koldan kan alınarak çalışılmaktadır. 

COVID-19 testleri hakkında bilgi ve randevu için form doldurabilir, kurumsal talepleriniz için kurumsal.talep@memorial.com.tr adresine mail iletebilirsiniz.

Kampanya Formu

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.