POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

KAMPANYALAR

Medstar Antalya Cilt Kanseri Tedavisi

30.11.2019

Cilt kanseri

Cilt kanserleri çevresel faktörlerin de bozulmasıyla birlikte son yıllarda artış göstermektedir. İnsan derisi dermis ve epidermis olarak 2 tabakadan oluşmaktadır. Epidermis derinin üst tabakasını oluşturan, vücudu dış etkenlerden koruyan, ısı kaybını önleyen dış tabakadır. Dermis ise ter ve yağ bazlerini, damarları, sinirleri, kıl köklerini barındıran alt tabakadır.

Cilt kanseri; deriyi oluşturan hücrelerden bazılarının kontrolsüz büyümesi ile oluşan yaralardır. Cilt kanseri vücudun güneş gören yerlerinde daha fazla gözlenebilmekle birlikte baş, boyun olmak üzere tüm deri yüzeylerinde meydana gelebilir. Açık havada fazla vakit geçiren kişiler, derilerinde hızlıca çillenme meydana gelenler, açık tenliler, güneş yanığı geçirenler, doğuştan büyük benlere sahip olanlar, aile öyküsünde deri kanseri bulunanlar, herhangi bir nedenle bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar ve çok sayıda beni olanların cilt kanseri riski daha fazladır.

 

Cilt kanseri belirtileri

Cilt kanserleri farklı bölgelerde farklı semptomlara bağlı olarak gelişmektedir.

  • Derideki lekenin büyüklüğünde, renginde veya şeklindeki değişiklik,
  • Deride yeni bir leke,
  • İyileşmeyen yaralar,
  • Deride hassasiyet artışı,
  • Kaşıntı ve ağrı,
  • Kanama,
  • Ben etrafında kızarıklık,
  • Kıllanma artışı,
  • Benlerin yüzey değişimi, tümsekleşmesi

cilt kanseri belirtileri arasında yer almaktadır.

 

Cilt kanseri tanısı

Cilt kanserine neden olan belirtiler gözlemleniyorsa, vücuttaki benler kozmetik nedenler, giysi, takılar ile sıkça tahriş oluyorsa, deri veya ağız içi örtüsünde en az 1 aydır var olan şişlik, yara, lekeler varsa kişi bir Dermatoloji uzmanına başvurmalıdır. Fiziki muayene sonrası şüpheye sebep olan leke veya benlerden parça alınarak inceleme gerçekleştirilmektedir.

 

Cilt kanseri tedavisi

Dermatoloji uzmanına başvuran ve yüzeysel cilt kanseri teşhisi konulan kişinin tedavisi Dermatoloji uzmanı tarafından yapılmaktadır. Ancak vücudun hangi bölgesinde olursa olsun yüzeysel olmayan cilt kanserleri Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı tarafından tedavi edilmektedir.

Tedavi; kanserin kaçıncı evrede olduğuna, tipine, vücudun hangi bölgesinde olduğuna göre değişim göstermektedir. Kanser küçük ise bölgesel bir anestezi ile kolayca bölge temizlenebilirken büyük ve vücudun farkı bölgelerine yayılım göstermişse büyük cerrahi operasyonlar gerektirebilmektedir. Cerrahi yöntem dışında kanser hücrelerinin dondurulması, ışın tedavisi ve kemoterapi de tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır.

 

Medstar Antalya Hastanesi Dermatoloji ve Estetik, Plastik, Rekonstrüktif Cerrahi bölümleri hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurunuz.

 

444 21 12

 

 

Kampanya Formu

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.

CANLI DESTEK