POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

KAMPANYALAR

Medstar Antalya Duruş Bozuklukları

08.11.2019

Duruş Bozukluğu

İnsan vücudu için doğru duruş pozisyonu omurganın dik, beli çukurumsu ve sırtı hafif kambur halidir. Bel ve sırttaki eğriliklerin fazlaca artması ya da azalması postür bozukluğu da denilen duruş bozukluklarına yol açmaktadır. Postür bozukluklarını etkileyen faktörler arasında kişinin cinsiyeti, genetik özellikleri, vücut tipi, ırkı, alışkanlıkları ve psikolojik hali yer almaktadır. Duygusal durumundan kaynaklanan bozukluklar, oturma ve ayakta durma pozisyonlarındaki yanlış alışkanlıklar, kas zayıflıkları, azalan esneklik ve gergin kas yapısı, fazla kilo, gebelik durumu, yaşlanma gibi etkenler de duruş bozukluklarına yol açar.

 

Duruş Bozukluğu Nedenleri

Duruş bozuklukları doğuştan-aileden gelen bir rahatsızlıktan kaynaklanabileceği gibi; alışılmış hareketsiz yaşam tarzı, kas kuvvetinin az olması, eklem katılığı, sağlıklı duruşun eğitimi konusunda eksik kalınması, kas-kemik-sinir bozuklukları, kaygı bozuklukları duruş bozukluklarına neden olurken çocuk yaşta dik duruş alışkanlığı edinilmemesi, masa başında kişilerin uzun süreler geçirmeleri, bacak bacak üstüne atılarak uzun süre bu pozisyonda kalınması, ofis sandalyelerinin omurga eğriliğine uygun olmaması, sporsuz hareketsiz yaşam tarzı benimsenmesi, rutin olarak ağır çanta taşınması duruş bozuklularını tetikleyebilmektedir.

 

Duruş Bozukluğu Belirtileri

Duruş bozukluklarında en önemli belirti vücut ağrılarıdır ve en çok bel, boyun, sırt bölgelerinde kendini gösterir. En genel belirtiler;

  • Baş ağrısı,
  • Sinir sıkışması,
  • Kas dokularında gerilme,
  • Kalçada aşırı çıkıklık,
  • Kambur duruş,
  • Bel-boyun fıtığı,
  • Yürüme ve ayakta durmada diz büküklükleri
  • Yanlış yatak-yastık kullanımı,
  • Görme bozuklukları

Duruş bozukluğu bazı alışkanlıkların artık vücut yapısına oturmasıyla ortaya çıkan, uzun süreler alan, hareketsiz yaşam ve yapılan yıpratıcı işlerin birikimi olarak ortaya çıkar. Düzenli spor yapılması, doğru duruş şeklinin öğrenilmesi, çalışma alışkanlıklarının değiştirilmesi duruş bozukluğunu düzeltme yöntemleri arasında yer almaktadır.

Bu rahatsızlık ne kadar erken yaşta fark edilirse o kadar hızlı çözüme kavuşacaktır ve teşhisi için bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Kampanya Formu

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.

CANLI DESTEK