POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

KAMPANYALAR

Medstar Antalya Vertigo Çalışması

28.10.2019

Vertigo nedir?

Vücut dengesini sağlayan pek çok faktör vardır. Kaslar, kemikler, iç kulak ve gözlerden gelen duyular beyin-beyincik etrafında toplanmakta ve vücut dengesi sağlanmaktadır. Bu dengenin bozulması ve baş dönmesi ortaya çıkması durumunda bütünü oluşturan tüm parçalar incelenmektedir. Baş dönmesi olarak bilinen vertigo şikâyetine kulak çınlaması, bulantı, kusma, görme bozukluğu, işitme kaybı, terleme de eşlik edebilir. Denge merkezini bozan vertigo rahatsızlığı tek başına bir problem olabileceği gibi başka bir rahatsızlığın da belirtisi olabilir. Vertigo atakları hafif baş dönmesi, dengesizlik ile başlayıp kişinin günlük işlerine engel olacak şiddette de olabilir.

 

Vertigonun nedenleri

Vertigo başlıca nedeni merkezi sinir sistemi ve iç kulak hastalıklarıdır ayrıca aşırı alkol kullanımı, stres, az su içilmesi, uykusuzluk, sigara kullanımı, alerji, fazla tuz ve kafein tüketimi de bu rahatsızlığa sebep olabilir. Bunun dışında genetik faktörler de vertigoya yol açan nedenler arasında olabilir.

Vertigo belirtileri ve tanısı

Vartigonun en belirgin belirtisi baş dönmesi olup kulakta basınç hissi, kulak çınlaması, bulantı, kusma, kulak akıntısı, işitme azlığı, anormal göz hareketleri, terleme, yürümede zorlanma,halsizlik, bulanık görme, bilinç bozuklukları vertigoya neden olan hastalığa göre değişiklik gösteren belirtiler arasında yer alır. Vertigo, hastalığın altında yatan nedene göre tedavi edilir.

Vertigo tanısı için merkezi sinir sitemi ve iç kulakla ilgili testler yapılır. Kişinin hangi baş pozisyonunda atak geçirdiği saptanarak beyne kan akışı yetersizliğinin araştırılması için gerekli hastalara doppler ultrason, BT anjiyografi, MR yöntemleri uygulanabilir.

Vertigo tedavisi

Vertigonun bir hastalık değil belirti olduğu için teşhis edilen hastalığın tedavisi gerekir, bu nedenle çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. altta yatan hastalık kulak enfeksiyonu ile ilgiliyse antibiyotik kullanımı, menier hastalığı ise tuzsuz diyet ve idrar söktürücü ilaçların kullanımı,, tümör kaynaklı ise cerrahi yöntemler, Benign paroksizmal pozisyonel vertigoda ise hekimler kişiye bazı pozisyonel manevralar yaptırabilirler. Manevralar önce kişiye ilaç verilmemesi, manevraların düzenli seanslerla yapılması, ilk seanslarda baş dönmesi azalana kadar manevra tekrarı gerekebilir.

Vertigo tedavisinde en önemli nokta rahatsızlığın nedeninin bulunmasıdır. Tedavi 4 aşamada yapılır:

1.Stres, kafein, alkol, sigara gibi tetikleyici faktörlerin ortadan kaldırılması

2.Tetikleyici pozisyondan kaçınılması

3.Denge egzersizleri ve ilaç tedavisi

4.Beyinde ve orta kulakta saptanan lezyona yönelik cerrahi tedavi.

 

Bilgi ve randevu için 444 21 12

Kampanya Formu

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.

CANLI DESTEK