POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

KAMPANYALAR

Medstar Hastaneler Grubu Obezite Cerrahisi

08.03.2021

Obezite

Obezite yani şişmanlık, en basit anlamıyla vücuttaki yağ dokusunun fazlalığı ve kilo artışıdır. Obezite yalnızca estetik bir sorun değil yaşamı tehdit eden birçok hastalığa neden olması bakımından da tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Çalışma hayatının artan temposu nedeniyle sağlıklı beslenme kurallarının dışına çıkarak, evde hazırlanan yemeklerle beslenmek yerine kolay ve çabuk hazırlanan, fast food olarak adlandırılan yemeklerin tüketimi hızla artmaktadır. Tüketilen bu gıdalar kalorisi ve yağ içeriği yüksek sağlıksız besinlerdir. Bu beslenme şekli ile birlikte hareketsiz yaşam, kilo alımı ve obeziteye neden olmaktadır.

Obezite hangi önemli hastalıklara zemin hazırlar?

  • Obezitede beden yağı artar. Özellikle bel çevresi ve karın bölgesinde artan yağ dokusu da tip 2 diyabet riskini artırır. Tip 2 diyabet ile obezite arasında yakın ilişki vardır. Tip 2 diyabeti olan bireylerin % 80’i şişmandır. Obezite ayrıca insülin direncine neden olmakta bu da, diyabet oluşumunu kolaylaştırmaktadır.
  • Hipertansiyon yaşla birlikte normal kilolu olan bireylerde bile artmaktadır. Vücut ağırlığına ilave eklenen her 10 kg’lık artış büyük ve küçük kan basıncında ek artışlara yol açmaktadır.
  • Trigliserid yüksekliği ve HDL kolesterol (iyi kolesterol) düşmesi de kilo artışı ile paralel olmaktadır. Kalp yetersizliği, kalp damar hastalıkları ve inme, obez hastalarda hayati tehlikeler yaratabilir.
  • 55 yaş altındaki tüm bireylerde ve özellikle erkeklerde kilo artışı ile doğru orantılı olarak safra kesesi taşı oluşumuna eğilim artar.
  • Obezite olmadan, sadece kilo artışı bile eklemlerde dejenerasyonlara neden olmaktadır.
  • Obezite ile birlikte prostat, meme, endometrial ve kolon kanseri riskleri artmaktadır. Adet görme yaşının küçülmesi obezite ile ilişkilidir. Erken adet görme meme kanseri riskini artıran bir durumdur. Obezitede östrojen artar ve dolayısıyla kilo ile birlikte endometrium kanseri riski yükselir. Erkeklerde daha belirgin olmak üzere her iki cinste obezite ile birlikte kolon kanseri riski artar.

Medstar Hastaneler Grubun'unda yaptıracağınız cerrahi işlemlerle sağlıklı bir hayata kavuşun. 

Kampanya Formu

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.