POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Omuz, küçük bir yuvaya oturan büyük yuvarlak bir baştan oluşan eklem olması sayesinde her yöne ve çok geniş açıda hareket edebilmektedir. Ancak eklemin bu yapısı, gevşek olmasına, bu yüzden de onu oluşturan kemikleri bir arada tutabilmek ve her yöne hareket ettirebilmek için özellikli anatomik yapısını oluşturan –rotator kaf denilen- kasların daha fazla çalışmasına sebep olmaktadır. Kollar devamlı kullandığından çalışan bağ ve kas dokuları bazen zorlanmakta, kemikler arasına sıkışarak zarar görmekte ve ağrıya sebep olmaktadır. Bunda yaşa ve kullanmaya bağlı aşınan dokuların ve bazı romatizmal hastalıkların da etkisi olabilir.

Medstar Antalya Hastanesi Travmatoloji ve Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Hasan Tahsin Doğrul, omuz ağrısına sebep olan hastalıklar ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Omuz ağrısının sebebi mutlaka araştırılmalı

Gözden kaçırılmaması gereken önemli konulardan biri de omuz ağrısına sebep olan hastalıkların sadece omuzda olmaması, göğüs, sırt ve boyun hastalıklarına bağlı olup omuza yayılan ağrılardan da kaynaklanabilir. Sorunun ne zaman başladığı, öncesinde zorlayıcı bir hareket veya darbe olup olmadığı, sık tekrarlanan hareketlerin yapılıp yapılmadığı, daha önceden benzer sorunların olup olmadığı hastalığın belirlenmesi konusunda önemlidir. Muayeneye ek olarak, röntgen çekilmesi, MR tetkiki, bazen de ultrasonografi yapılması gerekebilir. Omuz dışında patolojilerin düşünüldüğü durumlarda da gerekli tetkikler istenir.

Omuz ağrılarında ilaç tedavisi önemlidir

En sık rastlanan omuz rahatsızlığı rotator kılıf (manşet veya kaf olarak da adlandırılmaktadır) sorunlarıdır. Omuz çevresindeki bu kas grubu, hareket esnasında omuzu yerinde tutmasının yanı sıra hareketine de yardımcıdır. Ancak özellikle kolu yukarı kaldırma sırasında hemen üzerinde olan apolet şeklindeki kemik yapıya sürtünerek sıkışmakta ve hasarlanmaktadır. Zaman içinde dokuda kalınlaşma olmakta, bu da hareket sırasında sıkışma ve sürtünmeyi arttırarak ağrıya sebep olmaktadır. Bu aşamada uygun ilaç tedavileri, omuzun istirahati, soğuk uygulama tedavileri ile kısa sürede iyileşme sağlanabilmektedir. Ancak belirtiler hafife alınır, istirahat ihmal edilir, tedavi aksarsa sorunun giderek arttığı görülmektedir.

Omuz sıkışmasında kalıcı çözüm artroskopik cerrahi

Omuz sıkışma rahatsızlıkları olarak adlandırılan durumlarda, adı geçen kasların -rotator kılıf- kısmi yırtıkları, tam kat yırtıkları, gecikmiş geniş yırtıklarına ek olarak eklemin çeşitli derecelerde hareket kısıtlılıkları olmaktadır. Bulgulara göre tedavi planlanmaktadır. Yırtıkların açık veya kapalı (artroskopik) yöntemlerle dikilmesi, yapışıklıkların açılması, harekete engel dokuların temizlenmesi cerrahi seçenekler olarak değerlendirilirken işlem öncesi ve sonrasında uygulanacak fizik tedavi ve manüplasyon tedavileri oldukça önemli bir yer tutmakta ve kalıcı tedavi sağlamaktadır.

CANLI DESTEK