POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Çocukların büyümesi ve gelişmesi dönemsel farklılıklar gösterir. Büyümenin en hızlı olduğu dönem yaşamın ilk bir yılıdır. Bu dönemde kalori ihtiyacı fazla olan çocukların 1 yaşından sonra büyüme hızları ile birlikte kalori ihtiyaçları da azalır. Buna bağlı olarak, 1 yaşından sonra belirgin bir iştahsızlık görülebilir. Erişkin dönemin temellerinin atıldığı 1-2 yaşları arasındaki çocuklarda iştahsızlığın nedeni araştırmalı ve tedavi edilmelidir.

Medstar Topçular Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıklar Bölümü Uzmanları, çocuklarda görülen iştahsızlık hakkında bilgi verdi.

Alınan gıdaların içeriği önemli

Çocukların gelişiminde, beslenmenin yanı sıra; cinsiyet, metabolizma hızı, aktivite durumu, genetik, psikolojik ve çevresel faktörlerin etkisi vardır. Her çocukta farklılık göstermekle birlikte, alınan gıdaların miktar kadar içeriği de önemlidir. Karbonhidrat bakımından zengin gıdalar, düzensiz atıştırmalar, fast food türü beslenme yemek miktarını olumsuz etkiler. Yeterli kalori alımına rağmen iştahsız bir görüntüye neden olabilir.

Kıskançlık iştahsızlık sebebi olabilir

İştahsızlıkta psikolojik nedenler önemlidir. Çocukta endişe, üzüntü, nefret veya kıskançlık gibi duygular iştahının kesilmesine sebep olabilir. Bu nedenle iştahsız bir çocuk için psikolojik bir sıkıntının olup olmadığı araştırılmalıdır. Evde yaşanan gerginlik ve tartışma ortamı iştahın kesilmesi için yeterli bir nedendir. Küçük bir kardeşin varlığı ve annenin onun beslenmesiyle ilgilenmesi de çocuğun yemek yemeye karşı tavır almasına neden olabilir. Ayrıca yemeğin annesi tarafından verilmesini isteyebilir.

Çocuğu yemeğe zorlamak, acıkma duygusunun gelişmesini engeller

Çocuğa yemek yedirirken, besinlerin yararını onların sevebileceği tarzda anlatmak ve düzenli saatlerde beslenmelerini sağlamak yararlı olabilir. Yemek öncesi düzensiz abur cubur tüketilmesi gibi alışkanlıklar azaltılmalıdır. Çocuğa mümkün olduğu kadar yemesi için ardından kaşık ile dolaşarak ısrarcı olmak, acıkma duygusunun gelişmesini engeller. Öğünlerde besin değeri yüksek ve çocuğun severek yediği gıdalar tercih edilmelidir. Miktar yönünden zorlama yapılmaması gerekir.

İştah kaybı enfeksiyonun ilk belirtisi olabilir

En sık yeme problemleri 15 ay ile 4 yaş arasında görülmektedir. İştahsızlığın 2 haftadan uzun sürdüğü durumlarda doktora başvurulması gerekir. Az yeme ve iştah kaybı enfeksiyonun ilk belirtisi olabilir. Bazı antibiyotikler ve ağrı kesiciler de iştahı azaltır. Muayeneyle çocuğun büyüme ve gelişme ölçülerinin yaşına uygun olup olmadığı değerlendirilir. Kan sayımı, idrar tetkiki, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, batın ultrasonu gibi basit tetkikler yapılır. Organik bir neden bulunmazsa, çoğu kez de böyle olur, endişelenmeye gerek yoktur.

İştahsızlık algılama sorunlarına sebep olabilir

İştahsızlık nedeniyle iyi beslenemeyen çocuklarda ilk olarak kilo alımında yetersizlik ortaya çıkar. Bu durumun uzun sürmesi boy uzamasını da etkilenebilir. Vitamin ve mineral eksiklikleri görülebilir. Bu durumun hastalıklara karşı dirençli olmayla yakın ilişkisi vardır. İyi beslenmeyen çocuklarda algılama sorunları daha sık görülür.