POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Meme kanseri, geçmişte erkeklerde kadınlara göre çok daha agresif seyirli ve hastanın yaşamını önemli ölçüde tehdit eden bir tür olarak görülse de günümüzde bu anlayış değişmektedir.

1980 ve 1990’lı yıllarda, meme kanseri erkeklerde ortaya çıktığında yönetimi oldukça zor kabul ediliyordu. 2000’li yıllarla birlikte erkeklerde agresif bir kanser türü olmasına rağmen aslında erkek meme kanserlerinin de kadınlarda ortaya çıkan türleri ile aynı olduğu belirlenmiştir.

Memorial Sağlık Grubu Antalya Onkoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, erkeklerde meme kanserinin seyri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Erkek cinsiyette tümör daha agresif

Erkeklerde meme kanserinin kadınlara göre daha agresif bir seyir göstermesinin en önemli nedenlerinden biri tümörün karakteridir. Yani tümör biyolojisi olarak tanımlanan durum, tümörün oluşumunun ardından meme içinde, koltukaltında veya uzak organlara yayılıp yayılmayacağıdır. Tümörün biyolojisini etkileyen faktörlerden biri de cinstir. Tümörün bölünme ve çoğalma hızı, vücuda yayılma şekli ve etkinliği cins ile doğru orantılıdır. Tümörün bu davranış şekli erkeklerde kadınlara göre biraz daha agresiftir.

Genç yaşta tümör daha hızlı ilerler

Tümörün biyolojisini etkileyen bir faktör de yaştır. 30 yaşında doğurganlık çağında olan bir kadın ile 60 yaşında vücuttaki östrojen hormonu biten bir hastada ortaya çıkan meme kanseri aynı seviyede seyretmez. Yani yaş ilerledikçe tümörün agresif olma özelliği de giderek azalır. Yine aynı şekilde genç bir kadında tümör daha agresif olduğu gibi genç bir erkekte de aynı şekildedir. İleri yaş bir kadında meme kanseri davranışı, ileri yaşta bir erkekte de daha az agresif özelliktedir.

Erkeklerde de kadınlar gibi kişiye özel tedavi

Erkeklerde de tıpkı kadınlarda olduğu gibi östrojen ve progesteron reseptörünün duyarlılığı yani hücre yüzeyinde bulunan ve sinyal uyarısı sağlayan bir hücre yüzeyi algacının aşırı çoğalması bu tümör hücresini büyümeye teşvik etmektedir. Pozitif tümör olarak adlandırılan bu durum için geçmişte çok fazla bir şey yapılamıyor ve kemoterapi ilaçları yetersiz kalıyordu. Günümüzde ise kadınlardaki gibi erkeklerde de böyle bir pozitif durumda akıllı ilaçların kemoterapilere eklenmesi ile çok iyi sonuçlar elde edilmektedir. Yani tümöre yaklaşım erkeklerde de kadınlardaki şekliyle aynıdır. Erkek hastalarda da tümörün özellikleri değerlendirilerek kişiye özgü tedaviler sunulmaktadır. Erkeklerde ortaya çıkan meme kanseri östrojene bağlıdır. Bu nedenle östrojeni baskılayıcı ilaçlar kullanılmaktadır.

Erkek meme kanseri kontrol edilebilir

Erkek meme kanseri hastaları için tümörün biyolojisinin kadınlardakinden farklı olarak düşünülerek, “hastanın kurtulma şansı çok düşük” gibi bir algı içinde olmak yanlıştır. Çünkü erkekte de tümörün evresi, yayılım düzeyi ve diğer özellikleri son derece önemlidir. Tedavi seçeneklerinin artması, akıllı ilaçların meme kanserinde daha geniş kullanım alanı bulması, hormonal tedavilerin etkin bir şekilde kullanımı, erkeklerin de bu konuda bilinçlenerek kendilerinde ortaya çıkan bir değişiklikte hemen doktora başvurmaları, cerrahilerin doğru uygulanması ve radyasyon onkolojisindeki teknolojik gelişmeler hastalığı yönetilebilir kılmaktadır. Bu gelişmeler, erkeklerdeki meme kanserinin tedavisine de kadınlarda olduğu gibi katkı sağlamaktadır.

Erkeklerde kendi kendine meme muayenesi gerekli değil

Erkeklerde de meme kanseri görülüyor. Peki böyle bir durumda ne yapmalı? Erkeklere de kadınlar gibi rutin taramalar mı yaptırmalı? En önemli sorulardan birisi bu olsa gerek. Oysa erkekte meme kanseri konuşulurken çok fazla korkuya yer verilmemeli. Çünkü 200 kadın meme kanserine karşılık 1 erkek meme kanseri ile karşılaşılıyor. Örneğin; Türkiye’de yılda 20 bin meme kanseri vakasının yalnızca 200 tanesi erkekleri ilgilendiriyor. Bu nedenle erkeklerde rutin takipler önerilmiyor. Yani sırf kontrol amaçlı ultrason ve mamografi yaptırmak gereksiz. Erkeklerin meme dokusu daha az olduğu için cilt altı yağ dokusunda bile çok küçük oluşumlar bile çok erken dönemde fark edilebiliyor. Erkeklerin sadece bilinçli olması, normal tüm sağlıklı bireylerde olduğu gibi vücudunu tanımaları ve vücudunu arada bir incelemeleri yeterli…