POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Kuru göz hastalığı, gözyaşlarının gözler için yeterli yağlamayı sağlayamadığında ortaya çıkan yaygın bir durum olarak görülüyor. Gözyaşları birçok nedenden dolayı yetersiz olabiliyor. Örneğin, yeterince gözyaşı üretilmezse veya kalitesiz gözyaşı üretilirse kuru göz meydana gelebiliyor. Kuru göz devam ederse, göz yüzeyinde iltihaplanmaya ve hasara yol açıyor.  Göz kuruluğu tedavisinde kullanılan yeni teknolojiler sayesinde hem gözyaşı üretimini hem de gözyaşı kalite ve miktarını artırmak söz konusu olabiliyor. Memorial Sağlık Grubu Medstar Topçular Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Yenal Erten kuru göz hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Vücut tarafından gözyaşı salgılanmayabiliyor

Kuru göz, gözyaşının vücut tarafından salgılanmaması veya mevcut gözyaşının buharlaşmasıyla ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Gözyaşı sağlık açısından gereklidir. Göz kuruluğu, sağlıklı gözyaşı filmini bozan çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Gözyaşı filminin üç katmanı vardır: yağlı yağlar, sulu sıvı ve mukus. Bu kombinasyon normalde gözlerin yüzeyini kaygan, pürüzsüz ve temiz tutar. Bu katmanlardan herhangi biriyle ilgili sorunlar kuru gözlere neden olabilir.

Korneaya zarar verebilir

Kuru göz tedavi edilmezse korneaya zarar vererek gözde iltihap ve enfeksiyona sebep olabilir. Özellikle kontak lens kullanan, diyabet hastası olan ya da aile öyküsü bulanan kişiler düzenli göz kontrolü yaptırması önemlidir. Kuru göz çok rahatsız edici bir durumdur. Kuru gözde gözler batabilir veya yanabilir. Uçakta, klimalı bir odada, bisiklete binerken veya birkaç saat bilgisayar ekranına baktıktan sonra olduğu gibi belirli durumlarda göz kuruluğu yaşanabilmektedir. Kırmızı, tahriş olmuş, yorgun veya ağrılı gözler gibi uzun süreli kuru göz belirtileri varsa bir uzmana başvurulmalıdır.

Kuru göz belirtileri aşağıdaki gibidir;

 • Gözlerde yanma
 • Batma ve yabancı cisim hissi
 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Bulanık görme
 • Özellikle bilgisayar başında çalışan kişilerde çabuk yorulma ve ekrana eskisi kadar uzun bakamama

Gözyaşı miktarı ölçülür

Göz kuruluğu tanısı konulmasında kullanılan testler bulunmakla birlikte en sık kullanılan yöntem kapsamlı bir göz muayenesidir. Kuru göz hastalığının sebebini bulmak için hastanın vereceği bilgiler önemlidir. Shirmer testi ile gözyaşı miktarı ölçülür, göze uygulanan bir damla ile gözyaşının kalitesi belirlenir.

Aşağıdaki durumlar göz kuruluğuna neden olabilir;

 1. Kontakt lens kullanımı
 2. Meibomian bezi disfonksiyonu
 3. Hamilelik
 4. Sjögren sendromu
 5. A vitamini eksikliği
 6. Omega-3 yağ asidi eksikliği
 7. LASIK ameliyatı
 8. Antihistaminik kullanımı
 9. Bazı tansiyon ilaçları
 10. Hormon replasman tedavisi
 11. Bazı antidepresanlar
 12. Tütün dumanına maruz kalma veya enfeksiyon gibi kronik konjonktivit

Yeni teknoloji ile gözyaşı üretimi artırılır

OPE-İPL teknolojisi kullanılarak gözkapaklarında ısısal etki oluşturularak ve gözyaşı salgılayan bezlerin ağızlarındaki kaslar çalıştırılarak gözyaşındaki yağ miktarı artırılır. Bu sayede gözyaşı buharlaşması azaltılarak miktar ve kalite artırılmış olur. OPE-İPL teknolojisi aynı zamanda sinir uçlarını uyararak gözyaşı üretimini de artırmaktadır. Sonuç olarak hem üretim artar, hem de kayıp azaltılarak gözyaşı kalite ve miktarı artırılmış olur.