POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

 

Tıp teknolojileri her geçen gün değişiyor, bilimsel çalışmalara sürekli yenileri ekleniyor. Bütün bu gelişmeler her kanser türü için olmasa da özellikle meme kanseri için umut vadediyor. Meme kanseri günümüzde artık daha başarılı şekilde tedavi edilebiliyor. Bunun yanı sıra hastaların erken evrede tanı almaları ya da hastalıktan korunma gibi şansları da bulunuyor. Meme kanserini erken dönemde tedavi edebilmek ancak planlı tarama yöntemleri ile mümkün oluyor. Medstar Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Özer İlkgül, meme farkındalığı konusunda büyük bir adım atan yeni teknolojik cihaz “Temassız Görüntüleme Yöntemi” hakkında bilgi verdi.

 

Meme kanseri görülme oranı her yıl artıyor

Meme kanseri görülme oranı her yıl %1 ile 2 oranında artış göstermektedir. Yine her yıl 1 milyon kişiye, meme kanseri tanısı konulmaktadır. meme kanseri Kadın kanserlerinin %30’unu oluşturmaktadır. Dünyada her üç dakikada bir, bir kadına meme kanseri tanısı konulmakta ve yine her 11 dakikada bir hasta yaşamını kaybetmektedir. Hastalık %99 oranında kadınlarda %1 oranında erkeklerde görülürken, kadın popülasyonunun erkeklere göre 146 kat daha fazla risk altında olduğu bilinmektedir.

 

Kadınların memesini tanıması büyük önem taşıyor

GÜNÜMÜZDE Meme tarama yöntemleri; gelişen teknoloji sayesinde artık usg, mamografı gibi yöntemlerinden ibaret değildir. tarama yönteminde ilk basamak kişinin kendi kendisini muayene etmesidir. burada amaç kişinin memesiyle olan bağını güçlendirmek, onu tanımasını sağlamak ve farkındalık yaratmaktır. Kendi kendine meme muayenesi kavramı; son zamanlarda yerini “meme farkındalığı” kavramı ile yer değiştirmiştir. Bu sayede kadınlardan memesinde kitle bulması değil, aksine sadece memesini tanıması beklenmektedir.

 

Temassız meme muayenesi artık mümkün

Erken teşhis edilmiş bir meme kanserinde tedavi başarı oranı %90 seviyesine ulaşabilmektedir. Hastaya erken tanı ve tedavi kapısını aralayan ilk şey ise meme muayenesidir. Meme muayenesini bir üst seviyeye taşıyan ve meme farkındalığını artırma yönünde tasarlanan Temassız Termal Görüntüleme - NoTouch Breast Scan yöntemiyle, hastalarda meme muayenesi algısını değiştirmek ve muayene olma endişesini en alt seviyeye çekmek hedeflenmektedir.

 

Isı ölçümleri ile kitleleri saptıyor

Temassız Termal Görüntüleme – NoTouch Breast Scan yöntemi ile memenin ve varsa içerdiği kitlelerin termal, yani ısı özellikleri saptanmaktadır. Isı ölçümleri özel termal kameralarla bilgisayar ortamında işlenmekte ve risk haritası ortaya çıkarılmaktadır. Memede birçok değişiklik fizyolojik olarak ısı artışı yaratabilmektedir. Ancak bu cihaz daha hassas ölçümler yaparak patolojik ısı artışları konusunda da HEKİMİ uyarmaktadır.

 

Özel odada kimse olmadan çekim imkanı sağlıyor

Cihaz bir tarama cihazı olarak üretilmiş olsa da; ölçme ve değerlendirme cihazı olarak da kullanılabilmektedir. Cihaz; uygulama odasında memeye temas etmeden ve hatta personel bile olmadan çekim yapabilen, radyasyon içermeyen bir cihazdır. Bu özellikleri sayesinde kadınların muayene  olmakla ilgili çekinceleri ve korkuları ortadan kaldırılmaktadır. “Meme farkındalığı” yaratmanın tek yolu hastalıksız döneme ait bilincin artırılmasıdır. Bu konudaki en önemli sorun; hasta-hekim buluşmalarıdır. Bu teması yaratmak için temassız cihazlar ile çalışmak hasta ve hekim ilişkilerinin artırılması açısından umut vericidir.

CANLI DESTEK