POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Meme kanseri, memeyi oluşturan süt bezleri ve süt kanallarını döşeyen hücrelerin kontrol dışı anormal çoğalması olarak tanımlanır. Dünyada kadınlar arasında en sık görülen kanser türü olan meme kanseri; her 8 kadından birini hayatının bir döneminde etkileyen ve erken dönemde tespit edildiğinde başarı şansı çok yüksek olan bir hastalıktır.

Meme kanserinin tedavisinde çok önemli bir yere sahip olan cerrahi girişimlerin, günümüzde klasik meme ameliyatlarından farklı olduğunu belirten, Medstar Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Uzm. Dr. Ali Özlük, ‘’Hastanın bulgularına göre meme cerrahı, plastik cerrahi, patoloji ve nükleer tıp uzmanları bir araya gelerek, cerrahi tedavi seçeneklerini değerlendirir ve en ideal tedaviyi hastaya sunar. Cerrahi tedavi seçenekleri,  meme koruyucu cerrahi, onkoplastik meme cerrahisi ve koltukaltı bekçi lenf düğümü örneklemesidir” dedi.

Hem meme korunuyor hem yaşam kalitesi artıyor

Uzm. Dr. Özlük, meme kanseri cerrahi tedavi seçenekleri hakkında şu bilgileri verdi:  Meme koruyucu cerrahi; erken evre meme kanserinde sadece memenin hastalıklı kısmının alınması ve memenin korunması işlemidir. Bu cerrahi işlem, ameliyat esnasında hastalıklı olan bölgenin sağlam meme dokusuyla birlikte çıkarılarak, ameliyat sırasında ve daha sonra patolojik inceleme ile sınırların değerlendirilmesidir. Onkoplastik meme cerrahisi; Meme kanseri cerrahisi ile beraber daha estetik bir sonuç elde etmek için yapılan kozmetik girişimin beraber planlaması işlemidir. Bu tedavi memenin cildinin korunarak alınması ile beraber vücudun çeşitli yerlerindeki dokularla (karın ve sırt bölgesi gibi) beraber eşzamanlı veya protezlerle tekrar memenin şekillendirilmesi işlemidir. Koltukaltı lenf düğümü örneklemesi; Erken evre meme kanserinde koltukaltı lenf düğümlerinin mavi boya ve radyoaktif madde ile işaretlenerek ameliyat sırasında incelenmesi işlemidir. Bu işlemin avantajı ameliyata bağlı gelişen kolda şişlik, duyu ve kuvvet kaybı gibi yaşam kalitesini bozan şikayetlerin görülmemesidir. Cerrahi tedavilerin sonrasında hastaların sonuçları ile birlikte mutlaka onkoloji konseyi olan bir hastanede değerlendirilerek tedavi planlanması gerektiğini belirten Uzm. Dr. Ali Özlük meme kanserinin erken dönem teşhisi ve tedavisinin önemine dikkat çekerek, ailesinde meme kanseri öyküsü bulunan kadınların mutlaka düzenli doktor kontrolleri yaptırması gerektiğini belirtti.

CANLI DESTEK