POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

İnsülin direnci, dünyada ve Türkiye’de gün geçtikçe artan, erkeklerde 40, kadınlarda 45 yaş sonrasında sık görülen bir sağlık sorunudur. Sürekli ve çok kolay kilo alan, aldıkları kiloları vermekte zorlanan, tatlı yeme krizleri yaşayan ve doymayan kişilerde insülin direnci olabileceğini belirten Medstar Antalya Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü uzmanları “İnsülin direnci ve tedavi yöntemleri” hakkında bilgi verdi.

Bu belirtiler insülin direncine işaret ediyor

Hızlı kilo alma, zor kilo verme veya kilo verememe, doymama, yemeklerden sonra uyuklama, gün içinde acıkma atakları olması, tatlıya düşkünlük, karında şişkinlik hissi, halsizlik, yorgunluk (genellikle zihinsel), konsantrasyon bozukluğu ve unutkanlık, terleme, erkeklerde göbek çevresinde, kadınlarda kalçalarda ve göbekte yağlanma, tansiyonda yükselmelerin başlaması ve dengesiz bir metabolizma ve depresyon en belirgin insülin direnci belirtileridir.

İnsülin Direnci Nasıl Oluşur?

İnsülin direnci; insülinin şekeri kontrol etme, kandaki şeker düzeyini ayarlama görevini yapmasının önündeki engeldir. Direnç oluştuğu zaman şekeri kontrol etmek için insülin yeterli gelmediğinden vücut daha fazla insülin salgılar. Şekeri kontrol altına alabilmek için gereğinden fazla salgılanan insülin, vücuda yağ depolama emri verdiğinden kilo alımına, vücutta yağ birikimine neden olur.

Hareketsiz yaşam insülin direncinin baş düşmanı

Hareketsiz yaşam, beyaz unlu-şekerli gıdaları fazla yemek, fruktoz ve mısır şurubu gibi katkı maddeleri tüketmek, sigara içmek, kafeinli içecekler tüketmek, alkol almak, stres, uykusuzluk, depresyon, migren, Cushing hastalığı, kronik karaciğer hastalıkları, D vitamini eksikliği ve genetik hastalıklar gibi birçok hastalık ve durumlarda insülin direncini artar. Ayrıca hastalıkların tedavilerinde kullanılan bazı ilaçlar örneğin; büyüme hormonu tedavisi, kortizon tedavisi östrojen tedavisi, progesteron ilaçları, tansiyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaçlar, bazı psikiyatri ve depresyon ilaçları ve tüberküloz ilaçları da insülin direnci görülme oranını artırır.

İnsülin direnci ciddi hastalıkların sebebi

İnsülin direnci; Erişkin tip şeker hastalığı (Tip 2 Diyabet), reaktif hipoglisemi (yemek yedikçe kan şekerinin düşmesi), obezite, hipertansiyon, damar sertliği, koroner kalp hastalığı, kan yağlarında yükseklik (trigliserid yüksekliği, HDL düşmesi), karaciğerde ve diğer iç organlarda yağlanma, kan pıhtılaşması (fibrinojen), polikistik over sendromu, Alzheimer hastalığı, depresyon ve panik atak gibi pek çok hastalığa neden olabilir.

Tedavi için mutlaka bir uzman eşliğinde “Diyabet Önleme Programı” uygulanmalı

İnsülin direnci tedavisinde öncelikle kan testi yapılarak direnç seviyesi ölçülür. İnsülin direnci seviyesi yüksek kişilerde öncelikle “Diyabet Önleme Programı” uygulanır yani doğru diyet ve egzersiz planlaması yapılır. Buna rağmen düzelme olmazsa ilaç tedavisi ile insülin seviyesi normale döndürülebilir. İnsülin direnci seviyesi normale döndüğünde de kilo vermenin önündeki engel kalkar ve hastalar artık daha kolay kilo verebilirler. Bunun neticesinde kalp hastalıkları riski azalır, kanser tiplerine yatkınlık ortadan kalkar ve şeker hastalığı da önlenebilir.

CANLI DESTEK