POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Meme hastalıklarının teşhisi ve meme kanseri taramalarında Dijital mamografi ve Tomosentez temel tanı yöntemi olarak kullanılıyor. Tomosentez mamografi, klasik mamografiden farklı olarak elektronik algılayıcılar kullanarak dijital ortamda görüntüleme sağlıyor ve bu görüntüler yüksek çözünürlüklü özel monitörlerde incelenebiliyor. Bu sayede meme kanserinde doğru tanı ile birlikte tedavi başarısı da artıyor. Medstar Antalya Hastanesi Radyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Sacide Efsun Ürger, “Tomosentez mamografi” hakkında bilgi verdi.

Mamografi nedir?

Meme görüntülemesinde en yeni teknoloji olarak kabul edilen dijital mamografi, meme hastalıklarının teşhisi ve meme kanseri taramasında en önemli tanı yöntemidir. Klasik mamografiden farklı olarak, dijital ortamda elde edilen görüntüler yüksek çözünürlüklü özel monitörlerle incelenmekte ve görüntüler daha ayrıntılı olarak değerlendirilebilmektedir.

Tomosentez mamografi nedir?

Mamografi memeye özel geliştirilmiş, düşük doz x-ışını kullanan bir çeşit röntgen cihazıdır.

Dijital mamografi teknolojisinin en gelişmiş versiyonu olan Tomosentez mamografi tekniğinde meme tomosentez cihazının plakları arasına yerleştirilir ve memenin doğru bir şekilde görüntülenmesi için hareketsiz kalması sağlanacak şekilde bası uygulanır. Bu sayede ağrı hissi en aza indirgenmiş olur. X-ışını tüpü memenin etrafında ark şeklinde hareket ederken, 7 saniye gibi kısa bir sürede küçük açı aralıkları ile düşük dozlu 11- 15 arasında çekim yapılır. Bu çekimlerden elde edilen bilgiler dijital ortama aktarılır. Özel yazılım programları kullanılarak, memenin 1 mm kesit aralıkları ile yüksek kaliteli, üç boyutlu (3D) görüntüleri oluşturulur. Bu görüntüler, uzman doktorun sonuçları değerlendirmesinde etkilidir.

Tomosentez görüntüleri, dijital ortamda kayıt edilebilir ve depolanabilir özelliktedir. Tomosentez teknolojisi meme kanserinde doğru tanı ve tedavi planlamasına ciddi katkı sağlamaktadır. 40 yaşın üzerindeki kadınların meme kanseri taramalarını düzenli bir şekilde yaptırması hayati önem taşımaktadır. 

Tomosentez mamografide radyasyon dozu daha yüksek mi?

Tomosentez mamografisi ile alınan radyasyon dozu standart bir dijital mamografiden alınan doza benzer miktardadır.

Tomosentez mamografinin farkları nelerdir?

Dijital Tomosentez mamografi tekniği, klasik ve dijital mamografilerde karşılaşılan kısıtlamaları ortadan kaldırarak, hastaya konforlu bir süreç sunmaktadır.

Tomosentez, yoğun meme dokusuna sahip olan genç yaştaki kişilerde olası kitleleri 3G teknolojisi ile detaylı olarak inceleyebilmekte ve kitlelerin erken dönemde saptanmasını sağlayabilmektedir.

Tomosentez işlemi sonrası görüntüler 3G teknolojisi ile detaylı ve üç boyutlu olarak incelenir.

Tomosontez mamografi ile özellikle yoğun memelerde meme kanserine % 35 oranında daha fazla tanı konduğunu yapılan araştırmalar ile görülmüştür.

Tomosentez mamografi ağrılı bir işlem mi?

Mamografi sırasında memeye baskı oluşturulması ile birlikte ağrı hissedileceği endişesi yaşanmaktadır. Bu nedenle birçok kadının bu önemli tetkiki yaptırmaktan kaçındığı gözlemlenmektedir. Tomosentez uygulaması sırasında memeyi çekim için en uygun şekilde sabitleyecek kadar bir bası uygulandığından, kişi daha az ağrı sorunu yaşar.