POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Dünya üzerinde en sık rastlanan, en kolay bulaşan ve yine en hızlı yayılan hastalığın grip olduğu ifade ediliyor. Grip virüsü her sene kendini yeniliyor. Bu nedenle diğer hastalıklardan farklı olarak grip aşısının bir kez değil, her sene yaptırılması gerekiyor. Grip aşısının hastalığa yakalanmadan yaptırılması önem taşıyor. Uzmanlar Ekim- Kasım aylarının grip aşısı için en uygun zaman olduğunu belirtiyor.

Her sene aşı olmak önemli

Grip ciddi bir hastalıktır. Bir hastalıktan korunmanın en kolay ve en ucuz yolu o hastalığa yakalanmamaktır. Günümüzde aşılar bu görevi üstlenen en önemli sağlık unsurudur. Yani aşılar hastalıklara neden olan mikroplara karşı bağışıklık sistemini güçlü hale getirerek o hastalık mikrobu ile karşılaşıldığında kişilerin hastalığın üstesinden kolayca gelmesini sağlar.

Grip virüs kendini her sene yenilediğinden, her sene grip aşısının da içeriği değişir. Bu nedenle diğer hastalıklardan farklı olarak grip aşısı bir kez değil her sene yaptırılmalıdır. Grip aşısı oldukça güvenilir, faydalı ve yan etkisi çok az olan bir aşıdır. Aşı mikrobu yumurta ile oluşturulmuş üretme ortamlarında yetiştirildiğinden ne kadar saflaştırma basamakları yeterli olsa da, yumurta alerjisi olanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca geçmiş yıllarda yapılan grip aşılarına karşı alerjik reaksiyon gelişenlerde aşı yeniden alerji oluşturabileceğinden önerilmez.

Aşı olması gereken öncelikli kişiler ihmal etmemeli

Dünya Sağlık Örgütü 6 aydan büyük bebeklerden başlamak üzere tüm yaş gruplarına aşı yapılmasını gerektiğini bildirmektedir.

Aşı olması gereken öncelikli kişiler şu şekilde sıralanmaktadır:

- 65 yaş üstü kişiler

- Kronik hastalığı olanlar

- Gebeler

- 6 ay ile 2 yaş arası çocuklar

- Yaşlı veya engelli bakımı üstlenen gençler

- Toplu yaşama koşullarında yaşamak zorunda olanlar

- Sağlık çalışanları aşılanmada öncelikli olan kişilerdir.

Gebelik durumu aşılanma için engel bir durum değildir. Aksine Dünya Sağlık Örgütü gebelerin öncelikle aşılanmasını önermektedir. Emziren anneler de güvenle aşı olabilirler.

Aşı için uygun olmayan gruplar konusunda dikkatli olunmalı

- 6 aydan küçük bebekler

- Ciddi yumurta alerjisi olanlar

- Daha önce grip aşısına karşı alerjik reaksiyon gelişmiş kişiler aşı olmamalıdır. Grip aşısı öncesi doktora başvurularak alerji öyküsü varsa mutlaka belirtilmeli, buna göre bir yol izlenmelidir.