POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

İp ile yüz germe işlemi ameliyatsız yüz gençleştirme işlemleri arasında sık kullanılan bir teknik oluyor. İple yüz germe dikenli dikişlerle yüzde gerdirme ve yumuşak dokuda sıkılaştırmayı hedefliyor. Bu işlem sarkık yüz hatları olan veya kaş, orta yüz, çene ve boyunda yaşlanma belirtileri olan hastalara uygulanabiliyor. Geçici bir yüz germe etkisi isteyen hastalarda ip askı ile yüz güldürücü sonuçlar ortaya çıkıyor. Memorial Sağlık Grubu Medstar Topçular Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Mustafa Keleş ip askı hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Başka ameliyatlar ile birlikte de yapılabiliyor

İp ile yüz germede kişisel ihtiyaca uygun olarak tek bölgeye uygulama yapmak mümkündür. Kullanılan materyal kısa, çift yönlü, uzun çift yönlü dikenli sütür veya uzun tek yönlü gibi farklı çeşitlerde olabilir. Değişik özellikleri bulunan bu ipler yüzde farklı etkiler yaratmak için kullanılır. Bu işlem klasik yüz germe ameliyatları ile kombine edilerek de uygulanabilir.

Hastalar 2 saat sonra günlük yaşantısına devam edebiliyor

İp ile ameliyatsız yüz gençleştireme işlemi 30 dakika ila 1 saat arasında yapılabilmektedir. Bu işlemlerin uygulandığı hastalar 1-2 saat gibi kısa sürede günlük yaşantılarına devem edebilirler. İp ile yüz germe gibi işlemler geçici bir yüz germe etkisi elde etmek için en iyi tekniklerdir. Elde edilen sonuçları korumak veya geliştirmek için yeni ipliklerin eklenmesi gerekebilir. Bu süre hastalar arasında farklılık göstermekle beraber ortalama 1-2 yıl sürer. 

Cerrahi olmayan diğer tekniklerle kombine edilebilir

Bu işlem botoks veya geçici dermal dolgu uygulamaları gibi görülmelidir. Çünkü belirli bir süre sonra işlemin etkisi geçer ve bu durumun başarısızlık olarak değerlendirilmemesi gerekir. Bu işlemler diğer cerrahi olmayan tekniklerle birlikte kombine edilebilir ve daha yoğun bir gençlik görüntüsü sağlanabilir. Ancak ip ile yüz germe gibi işlemlerin etkisinin süreli olacağı unutulmamalıdır.

Minimal düzeyde geçici komplikasyonlar olabiliyor

İp ile yüz germe işleminden sonra şakaklarda veya kulak arkasında geçici rahatsızlık ve ağrı hissi olabilir. Ameliyat sonrası şişlik ve morluk minimal düzeydedir. Bazı hastalar ağızlarını genişçe açmakta zorluk çekebilirler. İşlem yapılan alandaki katlanma görüntüsü iki ila üç hafta içinde kaybolur. Her işlem gibi iple yüz germe işleminin de bazı riskleri vardır. Şakak bölgesinde kan birikmesi, kanama, ipliklerin enfeksiyonu, ciltte dikiş reaksiyonu, ipliklerin kopması, yer değiştirmesi ve iplik ucunun derinin alt tarafına dayandığı zaman o bölgede ağrı görülebilir.  Bu duruma neden olan ipi bulmak, kısaltmak veya tamamen kaldırmak kolaydır. Yaşanabilecek komplikasyonların hepsi küçüktür ve kolayca düzeltilir.